Etapy powstawania ogrodu

1. Zaczynamy od przygotowania terenu. Wyznaczamy miejsca składowania materiałów, maszyn, kontenerów na odpady. Zabezpieczamy istniejące drzewa (dbamy o nie szczególnie, w końcu to na nich często bazuje cały projekt), oraz wszelkie instalacje i infrastrukturę podziemną. Jeśli to konieczne nawozimy ziemię lub ją uprawiamy, wykonujemy nasypy i wykopy oraz profilujemy teren.

2. Rozprowadzamy wszelkie instalacje podziemne. Montujemy zbiorniki na deszczówkę, wykonujemy odwodnienia terenu, rozprowadzamy okablowanie instalacji elektrycznej, system automatycznego nawadniania.

3. Budujemy pergole, altany, letnie kuchnie, tarasy drewniane i z deski kompozytowej.

4. Prace brukarskie dostosowujemy do podłoża i przeznaczenia nawierzchni. Wykonujemy podjazdy i nawierzchnie piesze z płyt betonowych, kostek i kostek granitowych, nawierzchnie żwirowe oraz nawierzchnie wodo-przepuszczalne typu „TerraWay” z użyciem kruszyw i żywic.

5. Po całej „brudnej robocie” nareszcie nadchodzi czas roślin. Sadzimy drzewa, krzewy, krzewinki, byliny, zakładamy łąki kwietne i wrzosowiska. Rabaty roślinne, w zależności od projektu, ściółkujemy korą ogrodniczą, zrębkami lub kruszywami dekoracyjnymi np. żwirem, grysem lub otoczakami. Wszystko to aby podkreślić piękno roślin i wzbogacić glebę.

6. Montujemy małą architekturę tj. rzeźby, ławki, oprawy oświetleniowe…

7. Założenie trawników to etap finalny, dzięki temu nie zostanie on zadeptany w trakcie trwających prac montażowych. Najbardziej popularny jest obecnie trawnik z rolki, produkowany na folii lub w gruncie. Gotowa darń to idealne rozwiązanie gdy zależy Ci na natychmiastowym efekcie, na idealnym trawniku bez chwastów lub gdy zakładany ogród otoczony jest łąkami i polami. Trawnik z siewu natomiast jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, stosowanym zwykle na bardzo dużych obszarach lub gdy zakładamy naturalistyczny trawnik niekoszony z własnej mieszanki nasion.